Przemysłowe detektory metali – gdzie mogą być wykorzystane? Zasady działania

Przemysłowe detektory metali to nowoczesny, profesjonalny sprzęt odpowiadający za jakość procesów przetwórczych. Sprawdź nasze rady i dowiedz się, w jakich branżach używa się wykrywaczy metali! 

  1. Czym charakteryzują się przemysłowe wykrywacze metali?
  2. Czy do używania wykrywaczy metali konieczne są specjalne uprawnienia?
  3. W jakich branżach można korzystać z przemysłowych detektorów metali?
  4. Typy przemysłowych detektorów metali

Profesjonalne detektory metali odpowiadają przede wszystkim na gotowy produkt, który opuszcza daną wytwórnię. Niemniej jednak mają takę drugą, bardzo istotną rolę. Mianowicie dbają o bezpieczną pracę wszelkich maszyn i urządzeń na linii produkcyjnej.

Czym charakteryzują się przemysłowe wykrywacze metali?

Detektor metali kierowany do różnych gałęzi przemysłu ma chronić konsumentów oraz maszyny i pracowników. Najnowocześniejsze wykrywacza są w stanie zaalarmować o obecności zanieczyszczeń wielkości 1 milimetra. Dzięki temu można usunąć wszelkie niebezpieczne drobiny z surowca lub produktu.

Czy do używania wykrywaczy metali konieczne są specjalne uprawnienia?

Profesjonalne, stosowane w przemyśle wykrywacze metali kolorowych nie wymagają uprawnień. Wszelkie wątpliwości związane z wykrywaczami metali obejmują chodzenie z ręcznym urządzeniem po terenach zabytkowych. Wydobywanie oraz zawłaszczanie przedmiotów cennych w ten sposób może skończyć się grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności.

Niemniej jednak przemysłowe detektory metali pełnią zupełnie inną funkcję.

W jakich branżach można korzystać z przemysłowych detektorów metali?

Detektory metali są obecnie stosowane w szeregu branż. Ich użycie jest bardzo powszechne przede wszystkim w górnictwie, energetyce, transporcie, a także w przemyśle spożywczym. Są one w stanie wykryć zarówno metale żelazne, jak i nieżelazne. Świetnie sprawdzają się podczas kontroli produktów sypkich transportowanych na przenośnikach. Dzięki ich zastosowaniu minimalizuje się ryzyko potencjalnego uszkodzenia maszyny.

W zależności od modelu wykrywacz może również analizować gotowe produkty przewożone luzem lub w opakowaniach zbiorczych.

Typy przemysłowych detektorów metali

Obecnie na rynku można spotkać bardzo różnorodne typy wykrywaczy metali. W zależności od indywidualnych potrzeb danej branży można wybrać modele tunelowe, okrągłe, płaskie lub separatory czy wykrywacze rentgenowskie.

Analizując ich działanie oraz skuteczność, należy dopasować je do specyfiki konkretnego procesu.