Sektory wykorzystująca stal na masową skalę

Stal i konstrukcja

Budownictwo jest jednym z sektorów o największym wykorzystaniu tego materiału. Trendy w dziedzinie architektury i projektowania budynków są ukierunkowane na szereg potrzeb, które stal i jej różne stopy doskonale zaspokajają.

Na przykład nowe budynki i inteligentna infrastruktura wymagają większej efektywności wykorzystania energii. Po pierwsze, stal jest materiałem nadającym się do recyklingu. Ponad 70% stali pochodzi z recyklingu. W rzeczywistości, kilka raportów sugeruje, że mamy do czynienia z najbardziej podatnym na recykling materiałem w tego typu przemyśle.

Ponadto, sektor budowlany wykazuje tendencję do dematerializacji. Koncepcja ta promuje mniejsze zużycie materiałów, oparte na dobrej średniej pomiędzy wagą danego elementu konstrukcyjnego, a jego poziomem odporności. Stal spełnia te wymagania i dodaje jeszcze jeden ważny czynnik: trwałość. Innymi słowy, infrastruktura oparta na tym materiale ma zapewnione „życie” przez wiele lat.

Energie odnawialne

Stal jest szeroko stosowana w elementach związanych z energią odnawialną, takich jak wiatraki, które są niezbędne dla energii wiatrowej. Dzięki stali można tworzyć większe i lżejsze turbiny. Zmniejsza to emisję dwutlenku węgla i zwiększa efektywność w pozyskiwaniu i produkcji większej ilości lepszej energii w tym obszarze.

Inne zastosowania w tym sektorze odnoszą się do dachów niektórych budynków i instalacji mieszkaniowych. W tych infrastrukturach ogniwa fotowoltaiczne są połączone z panelami stalowymi. W rzeczywistości, jak potwierdza Światowe Stowarzyszenie Stali, od 2012 roku producenci stali i branża energii słonecznej współpracują nad rozwojem dachów pokrytych stalą, które mogą bezpośrednio generować energię elektryczną.